NOVOSTI
Nova otkrića u jami Nedam
U razdoblju 21.-28.6.2020. g. održana su istraživanja u jami Nedam na Hajdučkim kukovima na Sjevernom Velebitu. Istraživanja su nastavak speleoloških radnji započetih 2019. g. u okviru speleološkog kampa „Sjeverni Velebit 2019.“ kojeg je organizirao PDS Velebit u suradnji s Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit, kao rezultat dugogodišnje suradnje na projektima istraživanja dubokih jama u nacionalnom parku.
S obzirom na to da je jama prethodno bila istražena do -1021 m, lipanjska istraživanja bila su motivirana istraživanjem u dubinu. Kako bi omogućili navedeno, bilo je potrebno izraditi bivak na većoj dubini, postaviti telefonski kabel te preopremiti dijelove linije za napredovanje u jami. Kriva procjena speleologa za predviđenu lokaciju bivka rezultirala je razaranjem bivka na -600 m tijekom zimskih bujica. Bilo je neophodno pronaći novo „sigurno mjesto“ za odmor tijekom istraživanja te kao sklonište u slučaju naglih ljetnih oborina koje su na Sjevernom Velebitu izrazite i opasne zbog jake vertikalne morfologije. Scena koju su istraživači zatekli kad su pronašli uništen bivak i mokre vreće za spavanje nije bila ni malo utješna, a što je opisano u članku Tee Selaković od 14. lipnja 2020.g. na linku https://sovelebit.wordpress.com/2020/06/14/nedam-predakcija-predakcije/.
Pronalaskom i uređivanjem mjesta za bivak na – 950 m u fosilnom kanalu uspješno je osigurano da se jednostavnije nastave istraživanja na dnu. Osim bivka na -950 m, u jami su postavljena još dva bivka odnosno na -600 m i na -300 m te je osigurana velika protočnost istraživača u jami.
Postavljen je telefonski kabel od baznog logora na Malom Lomu do bivka na -950 m, sveukupno oko 4km telefonskog kabela. Preopremljene su linije za napredovanje na dubinama: -100 m (Vertikala leteće vreće), -400 m (ASL), -600m (Zamrzalnik) i -1000 (Daj-Dam).
Istraživalo se u Meandru introspekcije na -350 m gdje se naišlo na usku pukotinu u meandru s izrazitim strujanjem zraka. Istražen je i nacrtan bočni kanal na dubini od 600 m. Nastavila su se istraživanja u Nedamskom grliću na -680 m koji se na -740 m spaja s Meandrom sreće. U istraživanjima na dnu na -1021 m nastavilo se s prodorom u dubinu i nacrtalo do -1143 m, iako su istraživači prošli još cca 30m niže, ostali bez opreme i ustanovili da se vertikalni kanal nastavlja nizvodno.
Treba istaknuti da je u jami primijećena endemska velebitska pijavica (Croatobranchus mestrovi) i to cijelim putem od dubine 740 m (Meandar sreće) do police na dubini od 1110m.
Lipanjskim istraživanjem Nedam je s dubinom od 1143 m postala treća jama po dubini u RH (70.-ta u svijetu) odnosno produbljena je za 122 m dok istraženo je novih 321 m te duljina jame sada iznosi 2310 m.
Također, osim istraživanja u jami a u svrhu sustavnog istraživanja područja strogog rezervata Hajdučki i Rožanski kukovi, posjetili smo ulaze nekolicine drugih perspektivnih objekata u neposrednoj blizini Lukine i Lubuške jame, a koje je potrebno ponovno nacrtati, provjeriti upitnike, fotografirati odnosno prikupiti sve podatke kako bi mogli predati te objekte u katastar speleoloških objekata RH.
U svrhu budućih istraživanja potrebno je u jami Nedam osim speleoloških napraviti geološka, biološka, fizikalno-kemijska i dr. istraživanja.
Slijedom navedenog, istraživanja se nastavljaju tijekom srpnja i kolovoza 2020.g. u organizaciji PDS Velebit.
Tekst: Marko Rakovac
Sudionici istraživanja:
- MARKO RAKOVAC, voditelj (SO VELEBIT, SD PROTEUS)
- ANA LIPOVAC (SO VELEBIT)
- TSVETAN KOSTURKOV (POD RB)
- PAVLIN DMITROV (POD RB)
- DOMAGOJ ČAJKO (SOV)
- MARINA GRANDIĆ (SO VELEBIT, SU ESTAVELA)
- LOVEL KUKULJAN (SU ESTAVELA)
- DINO GROZIĆ (SU ESTAVELA)
- FILIP ŠARC (SKOL)
- VELIMIR IVAČIĆ (SKOL)
- JONATHAN GABRIS (SO VELEBIT)
- TEA SELAKOVIĆ ( SO VELEBIT )
- LUKA IVANČIĆ (SO VELEBIT)
- GORANA PERIĆ (SO VELEBIT)
- DANIJEL LACKO (SO VELEBIT)
- VEDRAN FERENČAK (SO VELEBIT)
- DARKO TROHA (SO VELEBIT)
- MAK SEDMAK (SO VELEBIT)
https://np-sjeverni-velebit.hr/www/hr/novosti/360-nova-otkri%EF%BF%BD%EF%BF%BDa-u-jami-nedam#sigProIda957a24780